Manuály a literatura o ZX Spectru jsou na zvláštní stránce.

Dávno již tomu, co jsem vyrobil několik programů pro osmibitový počítač Didaktik Gama, což je slovenský klon slavného ZX Spectra. Co se dochovalo, je tu ke stažení. K provozu budete potřebovat nějaký emulátor, na stránkách www.worldofspectrum.org jich najdete spoustu, doporučuji SPIN nebo Spectaculator.

Programy, které se dochovaly:

KECAL 2.3

Mluvící program. Na rozdíl od všech ostatních umí kompletní české znaky a snaží se trochu dodržovat českou výslovnost, například měkčení souhlásek D, T, N před měkkým I a podobně. Stisknete-li Symbol Shift + Caps Shift, program vám umožní nahrát si krátkou rutinu, kterou můžete používat ve vlastních programech v basicu. Vypíše i návod k použití. Naprogramováno v assembleru, formát TZX.

Ukázka Kecalova počítání do deseti je ve formátu MP3 a má 48kB.





SOLITÉR

Stolní hra, cílem je přeskákat všechny hrací kameny tak, aby zbyl pouze jediný. Program umí 2 různé hrací plány a má přehrávání „partie“. Naprogramováno v assembleru, formát TZX. Také je k dispozici naskenovaný zdrojový kód. (1MB)









OLDSOFT'S FIRST DEMO

Moje první a zároveň poslední demoprogram pro ZX Spectrum a kompatibilní. Napsáno v assembleru, formát Z80 (bohužel).









MY COPY 4.4

Kopírovací program s možností vybrat si 6 různých rychlostí nahrávání. Má málo volné paměti, divné ovládání, ale účel splnil: v 90. letech jsem si dovezl z Anglie originální kazetu s hrou Continental Circus, která byla nahrána zrychleně a protože se mi tu ochranu tehdy nepodařilo rozlousknout, napsal jsem si na to kopírák:-) Dokonce se dochoval i zdrojový text, dám ho sem později. Napsáno v assembleru, formát TZX






Pro skvělý textový editor Desktop od Universuma, který prodávala firma Proxima Software, jsem vytvořil 2 utility s názvem Chess 1 a Chess 2. Proxima tyto utility prodávala na kazetě nebo disketě s názvem Public Domain 12. Na obrázku vidíte, jak vypadala spolupráce Desktopu s těmito utilitami. Po kliknutí na obrázek si ho můžete stáhnout ve větším rozlišení:-) Zároveň je to ukázka, jak tiskla jednojehličková tiskárna Tesla BT100 zvaná "splašený hřebík". Grafika pro první utilitu je vykradená z programu Psion Chess, pro druhou jsem jí dělal sám, inspirován šachovými diagramy z knih vydavatelství Olympia. Našel jsem i naskenovaný zdrojový kód.

Programy, které se nedochovaly:

Papoušek, což byl jednoduchý jednobitový sampler (moc dobře se hodil na kopírování všelijakých spouštěcích sekvencí na kazetách – kupříkladu první verze Desktopu – sorry, Universume, ale nějak jsem si to zálohovat musel, psal jsem na tom na střední škole závěrečnou práci) a čtyřhlasá hudební rutina, která neměla vůbec žádné ovládání ani název, data se do mí musela napsat ručně a navíc hrála dost falešně, zejména ve vyšších polohách.










Programy v Basicu:

UŠI

je to jeden z Rubikových hlavolamů, který jsem kdysi nemohl sehnat, tak jsem si ho naprogramoval, z lenosti a z tehdejší neznalosti jsem to psal v Basicu:-(







ZEĎ

to je klasické bourání zdi míčkem, je to velmi podobné programu WALL od Psionů (ale je to pomalejší). Vzniklo to tak, že si mladší sestra chtěla kdysi tuhle hloupost zahrát a já nemohl najít patřičnou kazetu, tak jsem to za asi 2 hodiny napsal a podle toho to vypadá. Čirý Basic.








Jsem majitelem dvou originálních výrobků od firmy Sinclair Research Ltd. Mikropočítače Sinclair ZX Spectrum 48kB a Z-1 Micro Radia – nejmenšího středovlnného přijímače na světě. Po kliknutí na obrázky se zobrazí větší verze.